Přežít

5. června 2011 v 10:01 | Albert Pes |  Bůh, Já, Oni, Svět
Imperativ přežití je údajně jeden ze zásadních imperativů všeho živýho. Tahle věta, banálně z metaforickýho pera vytřesená, je samozřejmě lehce napadnutelná. Okamžitě se můžete zeptat "Kde jsi tohle slyšel (četl, studoval, vymyslel, ...)?" a já bych byl nucenej s upřímností mně vlastní uznat, že vlastně vůbec nevím. Vzhledem k tomu, že v dobách nedávných jsme se s kolegy poněkud vzdělanějšími, než je moje ubohá intelektuálně zaostalá osoba, o podobném tématu bavili, můžeme zkusit předpokládat, že alespoň mezi lidmi, kteří o podobných věcech vůbec mají tendence přemýšlet, je výše uvedený výrok zařazen mezi ty, o kterých se příliš často nepolemizuje a panuje o něm cosi, čemu se může říkat "všeobecná shoda" (termín zavánějící intelektuální leností, ke které se přiznávám). Protože spíš než co jinýho jsem vzděláním takovej ošklivej humanisticky orientovanej hospodskej tlučhuba, zkusím na onu větu reflektovat především z mně přirozený, hospodsky rádobyfilosofický pozice.

Člověka uvyklýho na metaroviny a uvažování o skorosamozřejmých věcech z nesamozřejmých pozic (tj. individuum, který se většinou nahlíží jako "filosof" či "myslitel" obecně, v horších případech je diagnóza "filosof vědy", "metateoretik" či - nejhorší urážka - "historik vědy") začnou napadat spíš nepříjemný otázky stran pojmů typu "imperativ". Imperativ by mělo být cosi zcela nutnýho, něco doslova přikázanýho, snad něco, co po někom někdo zcela bezskrupulózně chce a co, nebude-li vydáno, bude mít za následek vyštěkání za uši (abychom nezůstávali u konvenčních vran). A kdo po nás chce, abychom přežili? Nějaký božstvo? Cosi jako "příroda", kult přežívající už od Matky Země přes veškeré novoplatónstvo v modifikovaných formách, následně přes různé Anselmy, Spinozy, Hölderliny, novotomiky a ostatní blouznivce, kult v dnešní době se manifestující i v požíračích zrní, zatvrzelých sandálistech a delfínomilcích? Upřímně řečeno, raději bych, kdyby to "přežití" po mně chtělo nějaký jednodušší a poněkud nápadnější božstvo než v jinobytí tohohle trudnýho světa obrácený Absolutno, který hledá cestu k sobě samýmu.

Dobře, dejme tomu, že přežít je důležitý. Možná. Snad. Upřímně řečeno nechápu mnohý zásady a axiomy moderní biologie (či jak se tomu říkává), nebudu tvrdit, že v tom mám jakkoliv jasno. Stejně tak nechápu, proč by se stabilnější systém měl vyznačovat vyšší biodiverzitou, když, pokud je mně známo, jedny z nejstabilnějších (a co to vlastně znamená?) systémů jsou k nalezení v těch nejhorších možných podmínkách a jejich biodiverzita je poněkud nudná. Nejsem biolog, opakuju, že jsem ten nejhorší možnej případ šťourala a neznalce, kterej se jenom rád vyjadřuje k věcem, o kterých nemá ani šajna. Stejně tak nechápu fenomén ochrany přírody, podívám-li se na něj s veškerou abstrakcí, jaký jsem schopnej. Proč nedovolit druhům, který jsou v podstatě v pytli a pro lidskou existenci nemají zásadnější význam, aby se odebraly do věčných lovišť? Stanislav Komárek má pro ochranářský teorie jedinou rozumnou "omluvu" a důvod, kterej spočívá v tom, že prostě zvířátka máme rádi, a že těch různých pand, koal, vakomyší a velryb by nám bylo líto. Souhlasím. Mám rád přírodu zcela iracionálně, a ať už je kresba motýlích křídel znak ryze aposémantickej anebo jde o manifestaci moudrosti Boží v jeho stvoření, mám motýly rád.

Vraťme se k přežívání. Bezesporu má většina lidí větší drajv k záchově vlastního života než básník v devatenáctým století anebo lumík v depresi. Čím to je? Zdá se mi, že zhruba polovina lidí lpí na svý existenci jenom z toho důvodu, aby mě nějak nasrala, což je ale asi vysvětlení poněkud zkratkovitý. Nějak celou tu údajnou účelnost přírody a její dynamiku vedoucí k přežití a rozvití živýho nechápu. S dovolením - co z toho ten dotyčnej živej tak jaksi obecně má? Vypouštět kamsi pohlavní buňky a tím zakládat nový generace je pravděpodobně obecně chápaný jako poměrně příjemná činnost, přežití jedince to ale - nemáme-li ultraslušné a hodné potomky, kteří se o člověka ve stáří postarají, což je ale výjimka - nijak neovlivňuje. Ba naopak, dostat přes držku či hůř od zuřícího manžela, starostlivého tatínka, žárlivého exmilence apod. je nebezpečí, kterému se všichni sexuchtiví vystavujou.

Na druhou stranu má většina "imperativů" i jasně penalizující charakter. Neuděláš-li to či ono, dostane se ti toho či onoho trestu. Vyčisti si zuby, NEBO ti vypadaj! Nauč se to, NEBO dostaneš pětku! Zapni si poklopec, NEBO se dostaneš do problémů... První věta tohohle blábolu má ovšem také svůj protipól: Přežij, nebo umřeš! Umírání pravděpodobně musí bejt zhruba stejně nepříjemný jako trávit dovolenou s partou Němců, jinak nechápu, proč tady ještě tolik lidí pořád je.

Osobně to beru asi tak, že nechci umřít, protože (mimo jiný):

1) mě život baví
2) mám rád pivo
3) mám rád ženský
4) jsem ještě neprozkoumal americkej středozápad
5) ještě pořád jsem nedostudoval
6) ...

Tak. Tenhle článek byl nějak tak napsanej a dopsanej a hloupě cynicky ironicky vypointovanej už ve čtvrtek, včera, tj. v sobotu, jsem ale na problém přežití získal poněkud jinej názor, jak uvidíte, přečtete-li si článek, který bude následovat. Všechno odvolávám.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vencisak vencisak | Web | 5. června 2011 v 14:35 | Reagovat

to mě zaujalo, jen mi příliš opičky mlátí do hlavy, abych reagoval, ale nerad bych článek bez povšimnutí, kort s tolika biologickými vsuvkami :D

2 Nobody Nobody | Web | 5. června 2011 v 15:04 | Reagovat

Lidi nechtěj umřít protože:
- jednu xtinu baví život jako tebe
- druhá xtina má ráda pívo jako ty
- všichni chlapi maj rádi ženský (a buzny zase chlapy)
- třetí xtina ještě neprozkoumala místa, kam by se ráda podívala
- čtvrtá xtina ještě nedostudovala
- pátá xtina ještě nezdolala jiné cíle
- zbytek jsou srabi bez soudnosti, co nemaj na to podřezat si žíly

Poděkujte slunci, dneska extra pálí. :D

3 Rýža Rýža | Web | 5. června 2011 v 15:26 | Reagovat

Myslím, že tvůj biologický vhled je značně zjednodušen. Ve většině případů, totiž má stabilnější systém opravdu vyšší biodiverzitu. Navíc je mnohem méně náchylný ke katastrofám jakéhokoli rázu. Stačí si porovnat klasický jedlobukový les a smrkovou monokulturu. A nebo lužní louku a pole řepky. A nebo cokoli jinýho, fantazii se meze nekladou. Nevím sice, které extrémní případy jsi měl zrovna na mysli, ale i taková biodiverzita sirných hlobokomořských pramenů je až překvapivě bohatá, navíc v přepočtu na plochu, jakou poskytují.  

A proč nedovolit druhům, který jsou v pytli v podstatě vychcípat? Ale no tak, nenech se vysmát. Ne každý za tímhle pohledem vidí jen pandy nebo bílé nosorožce - ač právě tyhle druhy jsou pro laickou veřejnost těmi nejlepšími příklady (v ekologii se jim říká umbrella species) a jejich výhra je právě v tom, co tvrdí mistr Komárek. Jsou velké, jsou krásné, jsou známé. A díky nim se může svézt spousta dalších druhů, který by laictvo už tak nezaujaly. Ekosystémy (ač se vlastně dodneška polemizuje, zda něco takovýho vůbec existuje:) mají totiž jednu ne tak zcela zjevnou vlastnost, jsou komplexní a všechno v nich souvisí se vším. Stačí si jen počkat, až kdesi v jihoamerickém pralese vychcípe nějaký absolutně nedůležitý a nezajímavý hmyzák, který je vlastně každýmu šumák, ale který drží na uzdě kupříkladu nějaký vir nebo plíseň či jiného škůdce (o němž však nikdo dnes třeba ani netuší - tudíž je pro nás absolutně k ničemu), který pak zamoří celou planetu. A to je jen jeden z mnoha scénůřů. Navíc, ruku na srdce, kvůli komu je většina dnešních ohrožených druhů ohrožených? Kvůli ufounům to asi nebude. Vymírání jako takové je přirozené, uvádí se, že průměrná životnost druhu je nějakých deset milionů let, ovšem ne v takovém měřítku, jaké vidíme dnes. Ale chápu, doba je už holt taková. Nepřizpůsobíš se? Tak si zdechni. Sbohem a šáteček.

4 Albert Pes Albert Pes | Web | 5. června 2011 v 18:23 | Reagovat

[1]: Dobře, snaha se cení... ;-)

[2]: Chmmm... To jsou mi úvahy v takový skoroletní den...!

[3]: Jasně, že to je zjednodušený, fakt tomu totiž nerozumím. S tím vymíráním samozřejmě taky netuším, a vůbec to v podstatě neměl být amatérsky biologickej článek, protože k takovým věcem se povolanej necítím a moje názory jsou poněkud zmatený. Jinak velký gratulace, magistro inženýrko! ;-)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 5. června 2011 v 19:04 | Reagovat

Imperativ související:¨

"Dodržuj pitný režim!"

6 Albert Pes Albert Pes | Web | 6. června 2011 v 8:12 | Reagovat

Ták...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama