Albert Pes, zoon apolitikon

21. března 2011 v 21:06 | Albert Pes |  Něco o mně - osobní záležitosti
Jsem velmi váhavě politický zvíře. V mým případě to znamená ze všeho nejvíc to, že se úporně snažím držet kupříkladu v knajpách, na seminářích či obecně v kontaktu s lidmi o tomto tématu hubu. Ucpávám ji přitom často kdejakou silně alkoholizovanou brzdou. Nemyslím si, že bych byl tak nějak skrznaskrz nesnesitelnej a odpornej politickej gurú, že by to ze mě činilo zcela nesnesitelnýho mluvčího, jenže z jakýhosi mně neznámýho důvodu se debaty o politice často mění v osobní invektivy, a na to nejsem obecně zvědavej. Tak si politicky trochu ublinknu alespoň tady. Klidně si kopněte, do Psů se kope dobře. Já vás pak smažu a bude pokoj.

Předem bych rád upozornil, že jde o čistě mý přesvědčení a že si jsem vědomej komplikovanosti pozadí leckterých fenoménů, který za účelem srozumitelnosti v následujícím výžbleptu poněkud zčernobílím anebo raději úplně opomenu. Na problémy fungování lidský společnosti a na aktuální politický dění se dá dívat různě a půda, ze který se potom něco tvrdí, už vždycky vyžaduje a obsahuje určitý předchůdný porozumění. Každej politickej výrok je proto svým způsobem "zaujatej", protože nezbytně zahrnuje tenhle hermeneutickej kruh, ve kterým se ostatě člověk pohybuje při každým výkonu myšlení či pokusu o "vědu" (cokoliv to je). A to je samozřejmě i můj případ.

Lidi toho maj obecně hodně společnýho, každej z nás. Když se člověk globálně podívá na nejrůznější historický státní zřízení, zjistí, že to nikdy nebylo o moc lepší. Korupce, politický procesy, sklony k diktatuře, odírání schopných a zvýhodňování vždy početnější skupiny nevzdělaný a agresivní lúzy... Žádná idylka. Vždycky se najde nějakej idealista, kterej vám začne tvrdit něco třeba o starořeckých obcích, starým jakohodinkyšlapajícím Egyptu a podobných zřízeních. Ono vlastně ani tak nejde o idealismus jako spíš o nevzdělanost, stačí číst. Lidi jsou zkrátka a dobře verbež.

To, co se reálně děje, proto beru s velkou rezervou, ostatně mi tady ani tak o současný politický dění nejde. Jedna verbež stojí proti druhý verbeži a hádat se o to, která je verbežovatější, mi přijde poněkud planý. Nakonec bychom asi mohli uznat, že naše současná verbež není historicky úplně nejhorší. Mohu na ni veřejně nadávat, žalovat její zástupce a posmívat se jí a nikdo mě nepošle sedět ani pracovat do uranových dolů. Sleduju spíš, nakolik jsem toho vzhledem ke svýmu (ne)vzdělání a intelektuálním (ne)schopnostem způsobilej, mocenský, filozofický a náboženský ideály, který za tím kterým (často jenom proklamovaným) politickým směrem, jak se zrcadlí v různých společnostech a lidských grupách, stojí. Dovolím si proto bejt poněkud zkratkovitej, zbytek mi určitě ometete o hubu v případný diskuzi. Došel jsem k takovým třem zásadním bodům:

- Veškerý sepjetí náboženství s vládou je zlo.
- Socialismus ve všech svých podobách, ať už jde o reálnej socialismus SSSR anebo o fašismus, je zlo.
- Na demokracii je pěkný to, že mohu volit, zásadní problém ale je v tom, že může volit i ten imbecil z druhýho patra nade mnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 afred afred | Web | 21. března 2011 v 23:08 | Reagovat

ja bych si teda s dovolenim komentar pridal...

souhlasim.

ale, clovece, (pse) mas k politece docela blizko, uvod na tri odstavce a jadro pudla na tri vety...

2 Nobody Nobody | Web | 22. března 2011 v 17:03 | Reagovat

Pořád se máme stejně, ale s jistotou můžeme říct, že bude hůř.

3 Albert Pes Albert Pes | Web | 23. března 2011 v 19:39 | Reagovat

[1]: Právě...

[2]: Já neříkám tak ani tak, ale na mý slova dojde.

4 Anne Anne | E-mail | Web | 7. června 2012 v 12:21 | Reagovat

nikdo se tu s tebou asi hádat nebude...i já musím říct, že souhlasím...ačkoli to není zrovna moc pozitivní...jsme v takovým začarovaným kruhu. Ale myslím, že se furt nemáme nejhůř.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama