Existenciálně - ontologická analýza gruntování

26. listopadu 2010 v 0:19 | Albert Pes |  Bůh, Já, Oni, Svět
Milé děti,

vítám vás u dalšího zlepšováku do vašich teskných a temných životů. Kdybyste věděly polovinu toho, co já, rozskočily by se ty vaše malé hlavičky na kusy. Proto musím dávkovat jednotlivá Psí moudra opatrně a rozvážně. K tomuhle moudru mě dovedla nikoliv Psí, nýbrž Krysí a Bobří osoba, kterou můžete znát pod různými jmény (souhrnně např. jako Hlodavčí Mámu). Nicméně - dnes si uklízela svou noru či hrad (správný Bobr má jedině hrad!) a já vtipně (!) poznamenal, že to bere nějak "od gruntu".

Nuže. Češi jako jeden z mála národů na světě "gruntují". Němci, z kteréhožto váženého národa je "gruntovati" či "grunt" odvozeno, negruntují, Němci, prosím pěkně, "pucují". A nyní pozor, už tady to moudro bude! Jak zřejmo a obecně známo, německý "Grund", ze kterého je gruntování stvořeno, znamená "základ" či "důvod". Ostatně "vzít něco od gruntu" či "z gruntu" znamená věnovat se něčemu řádně, se vším nasazením a od základu. Naší analýzou gruntování ono samé navracíme do jeho původní oblasti, ze které vzešlo a která je mu primární. Stačí pouze naslouchat tomu, co nám gruntování samo říká.

Gruntování tedy spočívá na "důvodu" či "základu" jako na svém ontologickém fundamentu, jak se nám vykazuje v této fenomenologické analýze. Jde při tom o - ve specifickém smyslu slova, totiž myšleno jako podmínka možnosti myslitelnosti ostatního s ohledem na řečovou primárnost gruntu - transcendentální podmínku každé ostatní činnosti. Jednoduše řečeno - abychom se mohli čemukoliv věnovat, musíme nejprve v tomto bytostném smyslu mít vygruntováno.

Gruntování není však myšleno temporálně vy smyslu "abych mohl x a y, musím nejprve vygruntovat". Gruntování nám svou bytnost zjevuje právě a pouze v rámci existenciální analýzy pobytu jako základ jeho aktivity.

Pojem gruntování v sobě slučuje český význam "uklízení či čištění" anebo také "náležité umisťování věci" a německý význam "základ" nebo "důvod". Na ontologicko existenciální rovině se obě konotace vykazují jako plodné, poněvadž abychom mohli jako pobyt činit to a to, musíme nejprve, má-li jít o skutečnou činnost a nikoliv pouze jakési vegetativní pohyby, onu věc (to a to) náležitě pojmout a uchopit její základ, umístit ji a sebe samotné do náležitého poměru.

Vztah ke gruntování může být ovšem i neautentický. Avšak to, že se člověk ke gruntu při některých činnostech nevztahuje, neznamená, že by v jeho konání byl nevykazatelný, právě naopak. Absentování gruntu, které je rovněž se vztahem ke gruntu vykazatelné, je fenoménem, ve kterém se gruntovitost lidského pobytu zjevuje nejsilnějším způsobem. Člověk pak totiž jedná jako naprostý debil, ubližuje sobě i ostatním lidem a ani si to často neuvědomuje.

A proto mějte vygruntováno v existencielním i existenciálním smyslu, rovněž buďte vygruntováni a na grunt nikdy nezapomínejte.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Článek vznikl po sepsání projektu Albertovy magisterské práce, při kteréžto činnosti nabyl dojmu, že zmiňovaná práce, její předmět a její smysl jsou nebetyčné bláboly, intelektuální sračky, hovna a hnůj, pročež se svou hypotézu jal verifikovat tím, že na jakékoliv téma podnikne pokus o podobnou ontologickou analýzu, která je předmětem i oné práce. Zdá se, že uspěl. Opravdu to je hovadina.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hlodavčí máma Hlodavčí máma | Web | 26. listopadu 2010 v 7:36 | Reagovat

Potkaní!, nikoli krysí:) Já myslím, že, metafyzicky vzato, je gruntování vlastně několikero.
První, při němž se gruntuje s čisté potřeby - mám bordel, musím vygruntovat - nepříliš často užívané, bordel je vždycky jednodušší překročit než uklidit.
Druhé, složitější, kdy se gruntování provádí v přenesené působnosti. Polopaticky řečeno, mám bordel někde, kde si nemůžu uklidit a tak gruntuju jinde. Vhodnou činností pro tento typ gruntování je například drhnutí spár mezi kachličkama v koupelně kartáčkem na zuby.
A konečně třetí, tzv. gruntování zastírací, kdy člověka čeká nějaká činnost, která je ještě mnohem mnohem horší než samotný gruntování. Nevěřili byste, jak jsem ve zkouškovým a nebo v době psaní diplomky měla doma naklizíno:)

2 E L - D Ý E L - D Ý | Web | 26. listopadu 2010 v 19:08 | Reagovat

O významu a domovině toho prazvláštního slova jsem nikdy nepřemýšlela, ať už je to jakkoli k nevíře (:D)! Kdybych nad vším přemýšlela jako ty, vážně by to zle dopadlo. Slyšel jsi někdy o restartaci mozku? Jednou se probudíš a budeš tupej, protože tvůj kámoš toho bude mít dost. Taky se mi to stalo. :D

Zkrátka, když matka zvolá, ,,Vygruntuj si pokoj!", znamená to jediné - ,,Nezlob se mami, ale právě jsem si vzpomněla, že akutně potřebuji na čerstvý vzduch."

3 Adéla aka Cuz Adéla aka Cuz | Web | 26. listopadu 2010 v 21:00 | Reagovat

Na slovo "grunt" jsem alergická od té doby, kdy jsme s mámou koukaly na nějaký straý seriál o rodině, která má svůj grunt a o grunt se stará a  gruntem žije. A když se stará nepříjemná bába padesátkrát během jednoho dílu zeptá "A co bude s gruntem když Pepa odejde/ Matylda se vdá/ bude válka/ nebudou stroje/ já umřu/ Alík pojde?", začneš to slovo přinejmenším nemít rád.

4 Albert Pes Albert Pes | Web | 26. listopadu 2010 v 23:51 | Reagovat

[1]: To ale není "metafyzicky vzato", potkaní mámo! :D... Nicméně rozumím, všechny tři způsoby plně ovládám...

[2]: Skoro si myslím, že kdyby všichni přemýšleli způsobem, jakým přemýšlím já, bylo by na světě víc opilých lidí. A rozhodně míň hip-hopu. Nicméně...! Taky si je třeba uvědomit, že mám sklony k nemístnýmu blábolení... A i když maminkám se odmlouvat nemá, máš pravdu, že čerstvej vzduch je důležitější než nějakej mrzkej pořádek.

[3]: No vidíš, tuhle formu gruntu jsem vynechal a přitom by se mně tam tak hodila... Hmmm... Copak? Nemáš snad grunt tohoto typu? Žádný vezdejší statek, který bys mohla udat výměnou za prince v montérkách, řádného traktoru majitele a slušného člověka k tomu?

5 Andrea Andrea | Web | 27. listopadu 2010 v 1:27 | Reagovat

a co grundle, maji si kde hrat? Na vygruntovanem gruntu?

A gruntujete u gruntovani balhem? (grunt (angl.) - chrochtat :))

6 Albert Pes Albert Pes | Web | 27. listopadu 2010 v 11:44 | Reagovat

Co k tomuhle dodat... :)

7 Adéla aka Cuz Adéla aka Cuz | Web | 27. listopadu 2010 v 15:08 | Reagovat

Grunt nemám (stačí mi to zvířectvo, který mám v hlavě, nepotřebuju k tomu ještě hospodářství) a nechci ani prince v montérkách s holínkama. Těším se, že až budu velká, budu mít svůj kvartýr a svou činčilu.

8 Albert Pes Albert Pes | Web | 27. listopadu 2010 v 16:48 | Reagovat

Kdepak. Z činčily jedině kožich.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama