Bezdomovci hoří... No a co?

30. října 2010 v 13:10 | Albert Pes |  Bůh, Já, Oni, Svět
V týdnu uhořelo u Florence devět bezdomovců. No. Zpráva proběhla televizí, některými tiskovinami a po pár dnech se zdá, že to je všem buřt. Co se vlastně stalo? Vlastně se nestalo vůbec nic. Osoba zodpovědná za shořelé prostory pouze lakonicky poznamenala, že škoda byla prakticky nulová, protože objekt byl stejně určen k demolici. Tak. Úplně vidím, jak se teď očka čtenářstva blýskají nadšením v očekávání, že začnu kritizovat současnou společnost, její pokrytectví, začnu vést nějaké paralely s jinými případy, že poukážu na fakt, že... A tak dále.

Takže znovu: Co se vlastně stalo? VŮBEC NIC! Lidi z té budovy buď neměli žádné sociální vazby anebo vazby na lidi, kterým jejich smrt tak jako tak v podstatě nic neřekla. A rozhodně společnost nemůže cítit nějakou "lítost" na místě, kde není žádné brečící děcko, které by oplakávalo mrtvého tatínka. Prostě to tak nefunguje. Zemřeli lidé, kteří nemají v lidské společnosti prakticky žádnou cenu. Šmitec.

Společnost takhle jednat musí, protože tím vlastně podporuje zdravé fungování člověka s ostatními. Nepatřili k nám, je to zhruba stejné, jako když někde v Indonésii umře pár set lidí při nějakém tom tajfunu nebo jak se tam tomu říká. Jak se v tomhle směru společnost chová, je prostě pochopitelné, jde o určitý obecný vzorec, podle kterého v praktickém životě jednáme. Všimněte si např. klasických generalizací strany Cikánů, abych zůstal u nějakého ožehavého tématu. Myslíte si, že všechny politicky nekorektní výroky, které o Cikánech slyšíte, jsou pouze dílem rasismu a xenofobní nesnášenlivosti? Samozřejmě, že ne. Jde o obecně platný vzorec, který nevědomky naplní každý, kdo v metru, když je obklopen skupinou našich snědných spoluobčanů, si přitiskne ruce na kapsy či kabelku.

Takových generalizací existuje spoustu a nezakládají se na moralitě jakéhokoliv typu, na nějakém pochybném světanázoru či chybě v úsudku, jsou založeny a fungují s ohledem na praktickou běžnou každodenní zkušenost.

Tento způsob existence společnosti je ryze účelný. V okamžiku, kdy společnost začne uvažovat jinak, dostane se např. do pozice, kdy se otevře všem možným ideologickým "nepřátelům", kteří ji zničí zevnitř, jak v současnosti vidíme na evropské civilizaci a její neschopností vypořádat se s problémem imigrantů.
......

Dovolím si závěrem poznámku, aby si někdo nevyložil to, co tady píšu, chybně. Nekritizuji společnost pro to, jak funguje v tomhle ohledu, už i z toho důvodu, že tak funguji i já, ať chci nebo nechci. Samozřejmě si ale myslím, že moralita se člověka týká, protože člověk ryze účelně fungovat ani nemůže (sic...). Tak ještě jednou pro ty, kdo to nechápou: Pokládám bezdomovce za lidi se stejnou hodnotou jako kdokoliv jiný, mezi Cikány mám i pár přátel a rozhodně si nemyslím, že by barva pleti jakkoliv souvisela s ostatními lidskými potencemi. Kapišto?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adéla aka Cuz Adéla aka Cuz | Web | 31. října 2010 v 18:15 | Reagovat

Kapim to.
U muzea na lavičce bydlí jeden bezdomáč. Vidíme na něj z okna, ze školy. Pojmenovali jsme ho Woodroof. Jeho prácí je čistit listy. Má spoustu igelitových tašek a těch má hadříky a prachovky a těma čistí listy.
Není to krásné?

2 Albert Pes Albert Pes | Web | 1. listopadu 2010 v 8:55 | Reagovat

Och. Až poetické... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama