Jak skončit v Abgrundu

26. října 2009 v 13:19 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Když se zrovna neprobírám záplavou více i méně kvalitních filmů, neposlouchám stokrát přeposlouchanou hudbu, nezkoumám nápisy na dnech lahváčů a nepřemýšlím o tom, který druh sýra je na tousty nejvhodnější, popř., zda je lepší toustový chléb nejprve opéct a pak přidat ingredience nebo vše zkompletovat a pak teprve nechat zapéct, čtu si Heideggerovy přednášky "Satz vom Grund" (Günther Neske, Tübingen, 1971).

Je to jedna z mála věcí tohoto německého blázna, kterou je možné opravdu číst. Heidegger přemýšlí z jiného konce nad tím, co jsem tady tolikrát zmiňoval - totiž o principu, axiomu, zásadě, Grundsatzu, který v leibnizovském smyslu vyzní "nihil est sine ratione". A také konstatuje mé tak oblíbené ztrácení se v nekonečné reflexi a regresech, které dle mého názoru nutně doprovázejí lidské myšlení, a to následujícími slovy:

"Wer auf solchem Weg zum Grund geht, dessen Denken läuft Gefahr, dass es dabei zugrunde geht..."

V češtině už to nevyzní tak důmyslně, bylo by to asi:

"Myšlení každého, kdo se vydává k základu (zásadě, těžko přeložitelné - Grund - základ, půda, důvod, příčina, Satz - věta, něco, co je kladeno či se klade - setzen, z toho Grundsatz - v základu stojící, kladené do základu) touto cestou, podstupuje nebezpečí, že půjde "zugrunt" (haha!)."

Má pravdu, chlapec jeden... Ostatně, Bernhardova postava z "Chůze" stěžující si na "podřadné české zboží" by mohla vyprávět...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama