Říjen 2009

Jak skončit v Abgrundu

26. října 2009 v 13:19 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Když se zrovna neprobírám záplavou více i méně kvalitních filmů, neposlouchám stokrát přeposlouchanou hudbu, nezkoumám nápisy na dnech lahváčů a nepřemýšlím o tom, který druh sýra je na tousty nejvhodnější, popř., zda je lepší toustový chléb nejprve opéct a pak přidat ingredience nebo vše zkompletovat a pak teprve nechat zapéct, čtu si Heideggerovy přednášky "Satz vom Grund" (Günther Neske, Tübingen, 1971).

Je to jedna z mála věcí tohoto německého blázna, kterou je možné opravdu číst. Heidegger přemýšlí z jiného konce nad tím, co jsem tady tolikrát zmiňoval - totiž o principu, axiomu, zásadě, Grundsatzu, který v leibnizovském smyslu vyzní "nihil est sine ratione". A také konstatuje mé tak oblíbené ztrácení se v nekonečné reflexi a regresech, které dle mého názoru nutně doprovázejí lidské myšlení, a to následujícími slovy:

"Wer auf solchem Weg zum Grund geht, dessen Denken läuft Gefahr, dass es dabei zugrunde geht..."

V češtině už to nevyzní tak důmyslně, bylo by to asi:

"Myšlení každého, kdo se vydává k základu (zásadě, těžko přeložitelné - Grund - základ, půda, důvod, příčina, Satz - věta, něco, co je kladeno či se klade - setzen, z toho Grundsatz - v základu stojící, kladené do základu) touto cestou, podstupuje nebezpečí, že půjde "zugrunt" (haha!)."

Má pravdu, chlapec jeden... Ostatně, Bernhardova postava z "Chůze" stěžující si na "podřadné české zboží" by mohla vyprávět...

Pohyblivé obrázky

7. října 2009 v 18:06 | Albert |  Filmové záležitosti
Tento půlrok strávím v jednom pěkném jihozápadním německém městečku ve snaze pochopit lépe fungování univerza. Protože se ale chvílemi docela nudím, nezbývá nic jiného, než se opět pustit do několika filmů, takže:

Valkýra (Bryan Singer, 2008) - Šedivá ocel v uniformě, Ehre, Heiliges Reich, Freiheit. Naprosté překvapení, kterému není co vytknout. 100%

District 9 (Neill Blomkamp, 2009) - Emzáci originálně, holandština. Podepsal se na tom i Peter Jackson, je to znát. Nehledejte v tom ale filosofii, jde o zábavu. 80% (za to potácení se mezi dramatem a intergalaktickou sci-fi srandou)

Strážci (Zack Snyder, 2009) - Skvěle natočená komiksárna, směle soupeří s Batmanem. Kdo je komiksový nadšenec, může dát 100%, já jsem ale hnidopich, takže jenom 85% (některé postavy oproti komiksu příliš slabě vykreslené). Rorschach forever!

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (David Fincher, 2008) - Chvílemi úchylárna hodná Finchera, spíše ale slabé. Pro mě zklamání, příliš velký důraz na romanci, málo perverze a temnoty. 70%
_________________________________________________________________

Proběhly i starší snímky, třeba úžasný Running Man s Arniem, hodina a půl sadistického smíchu. Nicméně výběr toho kvalitnějšího máte tady, první tři filmy opravdu doporučuji!