Červen 2009

Filmy, filmy, filmy...

24. června 2009 v 16:47 | Albert |  Filmové záležitosti
Tak přece jen jsem nakonec filmovou rubriku vytvořil, protože v posledním týdnu se pestrá paleta mých činností scvrkla na několik naprosto nezbytných: Spánek, občasná hygiena, konzumace potravin, denní multihodinová četba všemožných blábolů a - když mi zbyde čas (A já mám času hromadu. Každý nadává, že nemá čas. Pche. Kdybych chtěl, mohl bych současně studovat medicínu, práva, nukleární fyziku a ještě běhat stovku za osm sekund.) - čučení na filmy.

Takže (za poslední týden):

Rescue Dawn (2006, Werner Herzog) - Mám rád Balea, takže 75%. Nic neočekávaného ale ani žádné zklamání. Válečná zajatecká klasika. Je libo trochu proteinu?

Coach Carter (2005, Thomas Carter) - Jackson je taky fajn, ale tenhle film vaří už z naprostých klišé. 65%. Je to nadprůměrný sportovní film. Gangy hadr.

Outlander (2008, Howard McCain) - Neskutečná krávovina, sci-fi kruťárna s emzákama, kosmonautama z budoucnosti a partou Vikingů. Laténská doba železná označuje období, pokud vím, asi do začátku našeho letopočtu. Ten McCain v tom má hroznej bordel, supr je postava mnicha, kterej je tam všechny obrací na víru (křesťanského, což trochu s tím železem koliduje). Ale týhle blbosti musím přiznat originalitu a té si cením nade vše... Víc takových filmů! 80%

Shoot 'Em Up (2007, Michael Davis) - Bez komentáře, hrozná kravina. Párkrát jsem se ale uchechtnul a proto 40%.

Baader Meinhof Komplex (2008, Uli Edel) - Konečně to někdo zfilmoval. Skvělé dílo, miluju Němce. 85%

Terminator Salvation (2009, McG) - Jelikož miluju dva ze tří předchozích dílů (a i ten třetí docela dobře snáším), byla tohle trochu rána pod pás. Normální akční film z budoucnosti. Dal bych tak 75% (asi zase kvůli Baleovi), ale kvůli tomuhle svinstvu (totiž, že si to říká "Terminator") 60%.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939, Martin Frič) - Geniální. 90%

Pumping Iron (1977, George Butler). A pak neměl být nejlepší... (bez hodnocení, protože to vlastně není film)

Dále viděna další řada kravin, které si dál nepamatuju. Ale podívám se brzy na Mechanika s Balem, na to se docela těším.

Kašna nebo Fontána?

16. června 2009 v 22:37 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Viděl jsem film Darrena Aronofsky, Fontána. Je to z roku 2006, nějak mi to unikalo. Je dost těžké, co s tímhle snímkem... Rozhodně je nevšední. Docela dobře je možné chápat ho nikoliv jako tři časoprostorově odlišné příběhy (jak se většinou z mně poněkud unikajících důvodů děje) conquistadora, lékaře a létajícího holohlavce třicátého století, ale jako komplementární výklady jedné události. Dominantní je rovina lékaře hledajícího lék pro nemocnou manželku, zbývající dvě jsou v podstatě její alegorií a doplněním.

Tak. To zní dobře. V hlavní roli se představuje otázka smrti. Tak. Je-li smrt negací života a život negací smrti, znamená to dle Hegelovy ontologické logiky dvojnásobný zápor a toto chápání leží v základu motivu překonané smrti jako nutné podmínky "vyššího života", chcete-li. Vida, ono je docela dobře možné na tomhle postavit celý film.

Tak. To není dobré. Ono to zase tak dobré není, nemyslete si. Herci hrají dobře, muzika šlape skvěle (to myslím vážně, hudební stránka je výborná). Ale. Obávám se, že nakonec jde o jednoduchý příběh člověka, který ztrácí někoho, koho miluje, obalený v hrůzných pseudometafyzických blábolech. To je nejjednodušší a nejlogičtější interpretace. Bohužel asi správná. Obrazy paralelních příběhů jsou příliš jednoduché, povrchní. Zdá se mi, že Aronofsky se rozhodl vyřešit v hodině a půl tajemství lidské existence takovým způsobem, aby si řadový divák mohl pochutnat na "eye candy" a zároveň si poplakal. Ale podívejte se na to a zaškrtněte si:

Fontána je:

1) úžasný metafyzický lyrický příběh o životě a smrti
2) vábivě natočený odpad

Tak co?

Indický slaďáky a jedno lidový moudro

12. června 2009 v 15:51 | Albert |  Literární záležitosti
Tak nejprve to moudro. Ono to s následujícím nemá vůbec nic společného, nemohu si ale jaksi pomoci, hlava to povila, chce to ven. Před nějakou dobou jsem byl v hospodě, dva opilí pánové se tam bavili. Jeden říká: "Ty**** (vykastrovaný býk), musim ***** (močit na "ch")!". Druhý odpovídá: "Ty**** (vykastrovaný býk), vy*** (kálet na "s") se na to!". Nevím proč, ale hrozně mě to rozesmálo. Tak tady to máte.

Každopádně, přečetl jsem si knihu "Kdo chce být miliardářem" od Vikase Swarupa, jež je předlohou Boyleho snímku "Milionář z chatrče". Nečtěte to ve vlastním zájmu, nic horšího (beru v úvahu i pány Coelha a Fulghuma) jsem za poslední rok určitě nezpracoval. Ach jo...