Listopad 2008

Oidipus Perplexus Rex in Strašnice Theatro

25. listopadu 2008 v 16:46 | Albert |  Literární záležitosti
Also... Minulý týden jsem byl s jedním zcela výjimečně mně milým člověkem na představení Oidipa ve Strašnickém Divadle, v hlavní roli Jiří Racek, režie Jan Novotný. S tímto výjimečně mně milým člověkem jsme se poměrně snadno shodli v názoru ohledně strašnického Oidipa, přihlédnu-li k tomu, že jsem se v sále setkal s ještě dalším člověkem, jehož kulturního názoru si vážím a jehož kritickou bystrost ctím coby velmi břitkou a přesnou, kterýžto mi onen názor okamžitě potvrdil, odvážím se tvrdit, že to byla pěkná kravina.

Chudáci herci, režiséra Novotného ražení a choreografa onoho choreografického formátu působícího na strašnické scéně si opravdu nezasloužili. Tím spíš, že hráli přesvědčivě, čímž chci říci, že zahráno jinde, jinak a stejnými herci, mohlo to být dobré. Neskutečně se řvalo. Nemohl bych být vládcem jakékoliv polis, pakliže předpokladem je řvát coby tur ve chmurné předtuše hřebu jateční pistole pronikajícího jeho mozkem. Ne, prosím. Zneužita se rovněž (vedle hlasového fondu herců, především hlavního řvouna Jiřího Racka Oidipa) může cítit primabalerína Národního Divadla Ivana Illyenko, která hrála úlohu nejpodivnější, nejnevhodnější a nejkomičtější... Co to bylo? Když na konci hry Oidipa políbila a ocitovala nám, konsternovaným divákům, verše z kázání na hoře, mé veselí hrozilo vybuchnout pod exponenciálně rostoucím tlakem mně do hlavy vkládané hovadiny, což by kulminovalo dvoumetrovou vlnou tsunami tvořenou hlenem, jelikož jsem měl nehoráznou rýmu a trefit se smrkáním přesně do Oidipova řvaní nebylo jednoduché.

Celkově bych to mohl shrnout takto: Kouzlo nechtěného. Jsem rád, že jsem Oidipa viděl. Mám sto chutí jít do Strašnického Divadla znovu... Ale bylo to ukrutné, vážně...

Kdybych měl jedinou větou vyjádřit můj nejhlubší dojem ze hry, je to tento: "Krvavé zorničky mu tekly po tvářích, ho ho ho ho! Ha ha ha ha! flsadhfljdsfgpeoawtlůkert!!! (Zachrchlání, zasmrkání a ohození hlenem tři řady diváků přede mnou.)"

Jděte na to!