Ať bylo mně i jí tak šestnáct let...

27. září 2008 v 16:33 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Demokracie je věc podivná. V Rakousku dostanou v parlamentních volbách svůj hlas i šestnácti- a sedmnáctiletí. Demokracie, jak všichni víme, je složenina slov δημος a substantivizovaného κρατειν, tedy něco či někoho vést, vládnout. Jistým prozřetelným jedincům, třeba panu Platónovi, se tento typ udržování obce dosti hnusil již na samotném počátku evropských politických experimentů. Nu, ať je to, jak chce, vláda lidu trpí právě již tím, co tvoří jádro jejího pojmu. Lidem.
"Já" jsem sice krásné a zcela výjimečné individuum, "my" jako lid jsme ovšem stádo, které čím je větší, tím hůř se dá zastavit, když se někam rozběhne. To, že se do stáda přibere pár hlasitě bůdělajících telat, se na jeho kvalitě nijak pozitivně nepodepíše.
V jisté veliké nadsázce bychom snad mohli napsat, že volit by neměli:
1) lidé mladší 30 let
2) lidé starší 50 let
4) lidé chudí
5) lidé s nižším než středním vzděláním
6) lidé, kteří čtou Blesk
7) lidé, kterým se líbí Tokio Hotel
8) lidé, kterým se líbí dechovka
9) lidé, kteří používají v běžné řeči výrazy jako "oupn spejs" či "ejsep"
10) lidé, kteří si po použití toalety nemyjí ruce
Tak. To by z voleb diskvalifikovalo 95% populace včetně mě. Kdyby se podobné pravidlo aplikovalo na druhou stranu, v parlamentu by nezůstal nikdo, v senátu pouze Karel Schwarzenberg. Tedy, musel by trvat na tom, že je mu devětačtyřicet. A také jsem ho nikdy nepozoroval na toaletách. Nevím nevím...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama