I'll spit on your science

12. srpna 2008 v 15:14 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Na tomhle místě měl být brilantní a hlubokomyslný článek o problematice vědeckého pohledu na entity typu "informace", avšak k tomu, aby takový článek zde skutečně mohl být, mi ledacos chybělo, v prvé řadě mě diskvalifikovalo v této činnosti jakési mnohonásobné mozkové selhání, které bylo příčinou toho, že se mi článek jednou napsaný zpoloviny a dvakrát zcela podařilo poslat kamsi do silikonových pekel internetu, v druhé řadě je samozřejmě třeba vinit mé diletanství a nekompetenci v oněch záležitostech, proto je zde pouhá ruina toho, co bych si sem chtěl poznamenat. Ale jinak to, zdá se, neumím.
Před jistou dobou jsem viděl nějaký pořad, kde jeden protagonista blábolil variaci na vousaté "papír je stejně těžký, ať je popsán hloupostmi či chytrými věcmi". Přes veškerou tu filmovou demenci (asi šlo o Pana Tau) jsem se upamatoval na myšlenky, kterými prošel snad každý, vyrovnal se s nimi ale asi málokdo. Jakési dokonalejší a méně blbé podání přenechám bystřejším mozkům, jenom se pokusím načrtnout, jak to vidím já. Jde o všeobecné chápání informace v konfrontaci s přírodovědně technickým (ne)chápáním informací a otázku, jak dalece jsou tyto dva pohledy slučitelné či neslučitelné.
SRAM je složité zařízení z polovodiče, které dokáže podržet to, čemu říkáme "informace", pokud je samo pod proudem, různé flashové RAM tohle ani nepotřebují, počítačové pevné disky pracují s elektromagnetickým zápisem, čert tomu rozuměj, jak to vůbec vypadá... Nebo i obyčejná kniha, jste-li "from the past" (IT Crowd). Jde zde o to, že běžně chápeme tato zařízení jako něco, na čem je uložena informace. Běžně jistě souhlasíme také s tím, že informace je cosi reálného, něco, co nějak "je". Nu dobrá, přizvěme ke stolu technickou přírodovědu (to je ale hnusné pojmenování, že ano?). Podrobně prozkoumejme strukturu úložného zařízení, podívejme se mikroskopem na stopy, které snad někde na médiu nalezneme a se kterými bychom měli tendenci informaci ztotožňovat. Jsou tyto rýhy, tyto stopy, skutečně to, o co nám jde? Probádejme molekulární strukturu úložiště, pojďme co nejhlouběji. Zdá se mi, že čistě z fyzikálního hlediska se popsaný a nepopsaný pevný disk téměř neliší. Jeho materiál se bude chovat v různých podmínkách podobně, bude jedno, jestli je naformátovaný nebo "nacpaný" desítkami gigabajtů filmů. Anebo knih. Je to jedno.
Proč je tedy to něco nepatrného tak důležité? A jaká věda si s tím oním dokáže poradit? Často mi při úvahách, které kategorie jsou vědecké a které do vědy nemají ani nos strčit, tane na mysli třebas kontroverze evoluce a kreace. Obě teorie jsou zcela nevědecké, co je za kategorii "účel", kde lze v přírodě změřit "smysl", jak se mikroskopem pozorují "náhody"? Problémem vědy je to, že si neuvědomuje, že je "pouze" věda. Ostatně v mysli mnohých lidí, ať v těchto oblastech poněkud prostších či expertů svých oborů, technická věda substituuje vlastní náhled na svět. Instrument k usnadnění lidského života, který původně neměl žádný smysl a podobné nesmysly ukazovat (k tomu zde vždy byly jiné oblasti lidství) se autonomizoval v jakousi zrůdnou masu, která svého tvůrce samotného, stejně jako jí nenáležející kategorie, požírá. Věda jako snaha o objektivizaci světa a lidí v něm, kteří tím ztrácejí charakteristiku "člověk", zcela opomíjí epistemologické základy poznání v subjektivitě poznávajícího, které prozkoumávají mozky (moji drazí němečtí myslitelé především) již od osmnáctého století. Ani podrobný popis mozku Vám o tomto neřekne zcela nic... Věda je bezmocná. Sedím u počítače, jezdím v autě, používám vysavač, ledničku, pračku, televizi, mobilní telefon, mp3 přehrávač, toustovač, hi-fi věž, hodinky, GPRS navigaci, zářivky, LED diody a já nevím, co všechno, ale přesto - kritické přemýšlení o vědě může člověku dodat jistou pokoru k nevědeckému poznání jiné kultury a nasměrovat ho k uvažování o člověku i jiným způsobem než jako o využitelném zdroji práce či složité chemické reakci či přístroji, který mi ráno připraví kávu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama