Wolfgang Bauer a jeho Magic Afternoon

15. března 2008 v 1:30 | Albert |  Literární záležitosti
Teď jsem dočetl hru rakouského dramatika a spisovatele Wolfganga Bauera. Musím přiznat, že z moderní německy psané literatury mám asi raději Rakušany než Němce, Bauer mě v tom zase trošku utvrdil. Magic Afternoon napsal a bylo hrané možná už v roce 1968, vyšlo ale asi až 1972, nevím teď jistě, četl jsem 4. vydání z roku 1977 (Deutscher Taschenbuch Verlag). Co já vím, tak takhle hra Bauera docela proslavila, i když ji nejdříve všichni odmítali. Každopádně se Bauerovy hry od té doby začaly překládat. Zemřel tuším před třemi lety, snad jsem něco o něm v té době zachytil i v novinách.
Magic Afternoon. Jak se k tomu postavit. Nebudu se tady pokoušet dělat nějakou hlubokou interpretaci, jenom napíšu, jak to zapůsobilo na mě. Děj je jednoduchý. Vše se odehrává v jedné místnosti mezi dvěma páry mladých lidí (ve scénáři stojí, že mají mít tak 25-30 let). Většinou se na scéně objevuje jenom jeden pár, který se vždy pohádá a popere, nejprve na to doplatí jedna žena, které přítel zlomí nos, musí do nemocnice. Zůstanou dva muži a druhá žena, chlapi začnou kouřit hašiš, zase se začnou pošťuchovat, skončí to zkrátka tak, že ta druhá žena zapíchne přítele té první. Nu. O co tam vlastně jde? Také bych rád věděl, ale má to úžasnou atmosféru (nesmějte se mi...). Je tam úžasně ztvárněná nuda. Přesně takový duch měl jeden mejdan, na kterém jsem byl asi před rokem nebo dvěma u jedné kamarádky. Ráno jsme seděli na zahradě, kouřili vodní dýmku, pili víno a příšerně se nudili... Nu, já krásně blábolím, co se dá dělat...

Zcela objektivně - je pěkná ta hra se střídajícími se motivy násilí v ženském a mužském podání. Možná jde o doklad toho, že ženy si neumějí hrát. A toho, že chlapi každou hru přeženou. Nuda, nuda, nuda. Také je možné vzít to jako varování: KDYŽ UŽ KOUŘÍTE HAŠIŠ, KUŘTE HO VŠICHNI NEBO TO ŠPATNĚ DOPADNE!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama