Svět v noci

26. ledna 2008 v 2:08 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Pro staré germány byla směrodatná noc, určovala jejich život tak, jako to dnes má dělat den. Každý germánský obřad se nějak točí kolem noci. Na sklonku 18. století se začali v Německu rojit romantici. Přečtěte si Novalisovy Hymnen an die Nacht. Romantická hnutí po celé Evropě často nesla velmi silný nacionální náboj, hledala cesty k základům národů atd. Není divu, že Němci se upjali jednak do středověku, především ale do starověku. A noc náhle začala hrát velikou roli. Ono asi bylo docela tma i tam, kde "borový zaváněl háj", abychom nechodili za hranice. Noc je v mysli romantiků něco, co je úzce spjato s podstatou člověka. Noc je v německé romantické dialektice často chápána jako citový adekvátní protějšek racionálnímu dni, noc je čas, kdy působí absolutno, noc je čas, kdy oslabená subjektivní stránka člověka podléhá objektivnímu určování absolutnem. Pro mě je noc především časem, kdy nemohu usnout.

Chtěl bych umět chodit spát v půl jedenácté a vstávat v sedm. Místo toho chodím spát ráno, protože mi to jinak těžko jde. Začínám fungovat někdy před polednem. Dělám běžné denní věci, chodím do školy nebo do práce (bohužel, nespavost nejde jen tak přenastavit, takže dnů, kdy chodím spát ve tři a vstávám v šest, je také docela dost), když zrovna musím. Večer jdu občas na pivo, pokud se nezdržím, vracím se tak v deset, jedenáct. Potom si něco pustím. Tak od dvanácti začíná druhá fáze mého denního/nočního režimu. Zdá se mi, že to je jediný čas dne, kdy člověka nic neruší, takže může skutečně něco dělat.

Nemyslím si, že by tohle bylo možné definovat jako nějakou spánkovou poruchu. Vždy spím sedm hodin denně, často o něco víc. Problémem je spíš ten posun. Začalo to zimním semestrem. Měl jsem semináře dlouho do večera a potřeboval jsem se vždy ještě učit. A ráno jsem nemusel vstávat... S některými mně blízkými lidmi se začínám úplně míjet, budu s tím muset něco udělat.
(27.2. dodatek: v noci na dnešek se mi podařilo usnout až kolem šesté ráno. Opravdu s tím musím něco udělat.)

Přiložená fotografie: Má autentická ruka po druhé hodině ranní

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama