Motýlek

5. prosince 2007 v 0:11 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Cis C Ais Cis C Ais Cis
C Ais Gis C Ais Gis C
To je zvuk šesté struny na španělské kytaře
na břehu Indického oceánu
Cis C Ais Cis C Ais Cis
C Ais Gis C Ais Gis C
To je tklivý zvuk houslí v mezeře
Mezi nocí a dnem, k ránu
Cis C Ais Cis C Ais Cis
C Ais Gis C Ais Gis C
Je to, co mám v hlavě,
Když přemýšlím o útěcích
Cis C Ais Cis C Ais Cis
C Ais Gis C Ais Gis C
Je asi to, co se právě
Pokouším zapomenout,
Po nocích
Naturalista Hobbes tvrdil, že repulsivní síla je síla největší. Odpor je silnější než přitahování. Motivace všeho života je v první řadě strach. Touha až v druhé. Bolest vyvolá rychlejší a silnější pohyb než touha. Strach ze smrti je největší motivací lidského života, který se potom stává útěkem.
Tklivá melodie z Motýlka. To je Cis-C-Ais-Cis-C-Ais-Cis-C-Ais-Gis-C-Ais-Gis-C. Je to jeden motiv, který se stále opakuje o půltón níž. Pokračuje to pořád stejně. Několikrát se začíná zase vysoko od Cis, končí se ale někde na opačném konci. Nerozumím hudbě.
Začínáme vysoko. Naše Cis je naše síla. Zklamáváme sami sebe, utíkáme rychleji a rychleji, ale ztrácíme se ještě rychleji. Několikrát zopakujeme své Cis, stejně ale klesneme o půltón níž. Ti silnější se možná na Cis dokáží vrátit, věčně se tam neudrží. To je pěkný obraz, melodie jako cítění světa. Když Mozart v Malé noční hudbě mění durové tóniny za mollové, považujme to za ukázku jak mladý pan Mozart ochutnává svět. Je to sice skok z veselého do vážného, komické podtón tam je ale pořád. Asi si udělal modřinu, ale co, je to jenom modřina, do týdne to zmizí... Hudba je krásná...
Kam utéct? Neutíkat znamená něco, co nic s životem v sobě nedokáže. Neutíkat není možné. Neutíkat, zastavit se? Nejde. Někdo si možná myslí, že to jde, třeba revolverem u hlavy. Nejde to. Utíkat a přijmout to? Trapné, devalvace lidství, nesmysl udělat smyslem. Co to je? Utíkat a hrdě nebo méně hrdě, přesto však, stát proti utíkání? Nejde. Stejný nesmysl jako předchozí.
Je nutné změnit axiom. Útěk není nejvyšší motivací. Hobbes byl asi mimo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama