Přelíčení Přelíčení - Císař a Grass

10. listopadu 2007 v 10:08 | Albert |  Literární záležitosti
Dnes jsem přečetl drama od Petera Weisse "Ermittlung", do češtiny vtipně přeložené Bedřichem Becherem v roce 1966 (Právo, Praha, hra je z roku 1965) pod názvem "Přelíčení", což není příliš přesné, protože německý název obsahuje další významy a konotace, nic lepšího mi na mysl ale také nepřichází.
Abych se konečně začal pohybovat na nějaké "meta" úrovni, tak sem poznamenám pár vět k českému vydání. Vlastně spíše k doslovu. Půjde o takový paradox. Napjatě poslouchejte (čtěte):
Jan Císař ve svém doslovu (str. 239) píše: "Nedávno byly volby v západním Německu. Četli jsme o zfanatizovaných skupinách "křesťanské mládeže", která pálila na hranicích knihy, jež byly páleny už za Hitlera. Četli jsme o kancléřovi, který nazýval své protivníky z řad intelektuálů pinčly. Četli jsme také řeč jednoho z těchto intelektuálů - řeč Güntera Grasse O samozřejmém... (následuje vychvalování Grasse)"
Nechci tu psát o tom, jestli to Císař psát musel atd. To ať si prodiskutuje se svým svědomím (v doslovu jsou také obzvlášť nechutné bolševické výlevy, které nemá smysl komentovat). Ale všimněme si:
  1. výraz "západní Německo" - je zde jasné, že "SRN" či "BRD" Císař nechce použít, protože by ji tím uznával jako samostatný stát. Chce prostě zdůraznit renegátský statut SRN.
  2. výraz "zfanatizované skupiny křesťanské mládeže" - pětihvězdičkové intelektuální hulvátství, s dodatkem o pálení knih je na pár facek. Výrazy "četli jsme" atd. sugerují tupému bolševikovi, že také . Sice nikdo neví, co vlastně četli, ale "četli jsme". Spojení slov "křesťan", "Hitler" a "pálení knih" je … Mně docházejí slova pro tuto sprostotu.
  3. A teď bych prosil o famfáry! Nedávno odkrytý "Hitlerbube" Grass je tady užit jako ilustrace zoufalé intektuální sféry SRN, která se bouří proti establishmentu. Prizmatem dramatu Petera Weisse je to to naprosto krásná, paradoxní fraška. Kdyby to jenom nebylo tak smutné a ubohé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama