Co zrovna poslouchám

12. listopadu 2007 v 21:04 | Albert |  Hudební záležitosti
Sedím u počítače a protože jsem líný pokračovat v rozdělané literární práci, přehrabuji se ve svém blogu. A co je v takové situaci lepšího než doplňovat rubriky (upozorňuji, že v současnosti jsem bez přítelkyně...)? Tentokrát to vyšlo na hudbu.
Přiznávám se, že na obecné poměry jsem asi v této oblasti vcelku nudný. Nějak se mi podařilo ujet na Braniborských koncertech od Bacha a Vodní hudbě od Händela. Nikdy jsem sice klasiku přehnaně neposlouchal, ale v současnosti je to jedna z mála věcí, které ještě poslouchat dokážu. Občas před spaním jsem poslouchával Pink Floydy, ale už jsou na mě moc těžcí, takže teď jenom výjimečně. Dávám si pauzu od Pearl Jamu, který se mi přeposlouchal. Pravidelně asi poslouchám ještě Chrise Reu, protože se do něj dá dobře improvizovat na kytaru. Občas ještě nějaký ten blues, třeba B. B. King nebo Clapton. Málokdy Leonarda Cohena. České už ne. Dřív bylo hodně Nohavici a Hegerové, ale... Z kapel stylu Metallica jsem vyrostl tak v patnácti, takže ty snad nehrozí. Aha, zapomněl jsem na Becka Hansona, - taková menší renesance - mám od něj jedno prastaré CDéčko, zase jsem začal.
Sečteno a podtrženo, Bach a Händel vyhrávají na celé čáře. Někde jsem nechal Mozartovu Malou noční hudbu, tu už jsem nějaký čas neslyšel, ale až ji najdu, jdu do ní.
Hudbě nerozumím. Jsem pouhý konzument. Na druhé straně, třeba to pomáhá si hudbu vychutnat. Než jsem se začal o literaturu zajímat z "profesionálních" důvodů, knihy se mi buď líbily nebo ne, teď mám nebezpečnou tendeci dělit je na dobré a špatné. V případě hudby raději zůstanu u toho líbení se. K tomu, aby se mi něco líbilo, potřebuji, aby to bylo rytmické a technicky zvládnuté. Mám rád jasnou a jemnější hudbu. Ale budiž - takový Pearl Jam ke mně mluví zase díky syrovosti - hudební i textové. Hudba by měla stát před textem. Kdo chce něco říci a neumí to zhudebnit, ať to raději napíše. Hudba bude jinak tendenční a ne krásná. Ideálem je spojení básníka a hudebníka (a tím třeba Pink Floyd nebo Cohen jsou).
Zrovna poslouchám Braniborské koncerty. To je krystalizovaná hudba. Text nepotřebuje, člověk z ní mluví duchem přímo smyčcemi. Úžasné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama