Proč jsem se stal neklidným

21. října 2007 v 22:27 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Spoustu věcí nechápu, ba je mi zcela jasné, že ani nikdy chápat nebudu. Proč mi zkysnou teplé rohlíky nebo proč mléko voní po houbách, když ho s nimi nechám otevřené v lednici, to raději ani zkoumat nehodlám. Ale přes tyto všechny sic fundamentální, přes to však mou duši nepříliš fascinující záležitosti je v lidském životě něco, co mě nikdy nepřestane zneklidňovat, fascinovat, zajímat.
Toto "ono" je možno charakterizovat různě. Je to snad smysl? Existuje snad něco takového? Nezískávají věci smysl, až když je takříkajíc "osmyslujeme"? Můžeme takto osmyslovat sami sebe? Snad ano, protože jak bychom mohli něčemu dávat smysl z našeho "nesmyslu". Ale je to tak jisté? A kdo určí, co má smysl a co ne? Jeden sám? Jeho okolí?
Tohle "ono" se dostává ke slovu na každé úrovni lidské existence. Dokonce i ve vědě. Až na několik teoretiků vědy a filosofů má většina lidí kdesi zašifrováno, že věda přece dělá cosi víc, než jenom popisuje svět za účelem využití. Věda vysvětluje pro vysvětlení. Je-li či má-li to tak být ponechám stranou, teď na tom nesejde.

Ono "ono" je něco, na čem se podle Friedricha Hölderlina zakládá filosofie, věda, politika - on spatřuje základ veškerého lidství v básnění. Mimochodem - Hölderlin má unikátní koncept básnění, jestli se najde někdo, koho to zajímá, chce si přečíst kvalitní literaturu a pobavit se, tak doporučuji Hyperion, jeho jediný román, který je tak lyrický, že budete mít pocit, že čtete jednu dlouhou báseň (vyšel i česky v překladu Antonína Peška).

Tohle "ono" mě celý život hnalo. Snažil jsem se o tom přemýšlet. Začal jsem si psát básničky do kapes. Prostě klasické romantické šílení. Začal jsem se zajímat o filosofii, studoval jsem. Chtěl jsem ale život, ne pouze teorii. Když toto "romantické bláznění" (především v období puberty) kulminovalo, šel jsem se někam opít. A celkem to fungovalo, měl jsem tři týdny pokoj.

A jednou se něco stalo. Co? Uvidíte příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama