Čínská (ne)sportovní ostuda

28. října 2007 v 10:48 | Albert |  Bůh, Já, Oni, Svět
Vždy, když řeč přijde na olympijské klání, které se za zhruba deset měsíců uskuteční v Čínské lidové republice, přejde mě chuť k jídlu. Naštěstí jsem mlád a zažívání dobrého, takže to dlouhé trvání nemá, nedivil bych se ale, kdyby zprávy podobného ražení zanedlouho u mne začaly vyvolávat dávicí či snad defekační reflex.

Proč?

ČLR je od roku 1949 v područí jednoho z nejperverznějších tyranských režimů, jehož idea se v choré hlavě (Většinou německé. Nic proti Němcům, ale tohle je zajímavé.) kdy zrodila. Komunistická diktatura. Za téměř šedesát let své existence se tento stát ideově nepohl ani o píď. Nemá smysl se dohodovat, kolik (sta)milionů lidí zemřelo, aby červená lůza dosáhla svého.
Zajímavý mix brutálního kapitalismu s již zmíněnými principy - to je dnešní Čína. Možná, že kolem roku 2050 to bude ekonomicky nejsilnější stát světa. V Číně vyrábí kde kdo, stále je to levné. Může si dovolit podnikatel, který se snaží uživit sebe a svou rodinu, vyrábět zboží někde v Německu, u nás, na Slovensku,... ? Např. textil by byl asi o 200% dražší. Je možné se z morálních důvodů odstřihnout od prsu světové ekonomiky? Nevím. A nebudu o tom spekulovat.
Nechci ani vyzývat sportovce, kteří splní olympijské limity, aby hry bojkotovali. Nemá to smysl. Oni si tam budou plnit své sny, někteří své noční můry... Mezi suvenýry, k jejichž výrobě byly zneužity čínské lidové děti. Jistě dostaly nadstandardní plat...
Naivní režiséři jako Oliver Stone se svými bláboly o "harmonické společnosti", Giuseppe Tornatore s jalovými kydy podobného ražení horují pro to, aby se hry konaly právě v ČLR ... Pár šílených filosofů, mezi kterými by jistě nechyběl Sartre se svým mimořádně zaslepeným světonázorem... Takoví ano. Mezi teoretickými bláboly se mrtvoly a otroci ztrácejí snadno. Proč nemůže být olympiáda v Tibetu? Někde v Africe? ... Je tolik míst... Takhle uvažovat by ale bylo naprosto idealistické. Čili - Světe a Evropo především: Vzhůru dolů! Zase a znova...
Místo konání olympijských her je symbol. Nesnažte se mi tvrdit, že s námi/vámi/jimi Čína nebude obchodovat, jestliže se bude soutěžit jinde. Stálo by nás to málo. Zdá se mi, že olympijské hry se zprofanují stejně jako Nobelova cena míru. Včera vrah Arafat, za týden vrah Bin Ládin? Za měsíc posmrtně Himmler? Včera ČLR, zítra KLDR... Krásná, harmonická společnost... Není-liž pravda...
Kdo za to může?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verushka Verushka | Web | 28. října 2007 v 10:50 | Reagovat

Ahojky!!!

Chtěla jsem tě poprosit jestli by si pro mě hlasl/a!!!Jsem tak jako Verushka!!!

Odkaz je ve webu!!!

A jeslti chceš hlasek i ty tak napiš na muj blog!!!

www.supa-girls.blog.cz

Moc děkuju!!!

A promiň za reklamu!!!:)))

2 Albert Albert | Web | 28. října 2007 v 11:43 | Reagovat

Nechápu? Reklama nevadí (pokud nejde o brokolici, protože tu vařenou nemám rád). Hlasovat? Pro co? Jinak přeji pěknou neděli!

3 serafX serafX | Web | 3. května 2008 v 18:36 | Reagovat

Mě brokolice nevadí.

4 Nguyen Ti  Tong Nguyen Ti Tong | 25. března 2011 v 8:03 | Reagovat

O Čína špatná článek. Evropan chapat jinak, ale pravda být jindy. Čina dobyt svět, už nyni u Vas Čina skoro všude okolo Vas.
Čina nejsilnějši po USA, jenmže USA konči a Čina začina.
Nepřijemne ale pravdive. Nic s tim Vy neudělat :-)

5 Albert Pes Albert Pes | Web | 25. března 2011 v 11:35 | Reagovat

Zdravím. Nevím, jestli je tohle myšlený jako fór, tak jenom rychle. Mně jste naprosto ukradený. Nemám proti vám vůbec nic (myšleno Čína). Co mně vadí, tak je ten nechutnej režim, kterej je u vás u moci, a myslím si, že vadí i většině rozumných Číňanů. Jinak si myslím, že jsi příliš optimistický. Půjdete do kopru pěkně rychle, budete mít příliš vysoký procento starých lidí, nebudete chtít dál makat za malý prachy, protože se rozežerete (to už začíná). No a dopadne to pěkně blbě, tak do dvaceti let tady možná bude další moc pěkná válka. Sakra, vás ale je... To bude těžký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama